MILITARY MUZEUM

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ 11. 11.

Naše akce 11.11.2016 Kyjov  - Největší živý vlčí mák v ČR

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří. Vždy nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek (Remembrance Sunday)

Symbolem tohoto svátku je VLČÍ MÁK

Na flanderských polích

je slavná báseň kanadského lékaře a básníka, podplukovníka Johna McCrae v níž vyjadřuje žal nad zabitými spolubojovníky. Napsal ji počátkem května 1915, poté co vedl pohřeb svého přítele a spolubojovníka poručíka Alexise Helmera, který padl v 2. bitvě u Yper.

Anglický originál

In Flanders fields the poppies blowBetween the crosses, row on row,That mark our place; and in the skyThe larks, still bravely singing, flyScarce heard amid the guns below.We are the Dead. Short days agoWe lived, felt dawn, saw sunset glow,Loved and were loved, and now we lieIn Flanders fields.Take up our quarrel with the foe:To you from failing hands we throwThe torch; be yours to hold it high.If ye break faith with us who dieWe shall not sleep,though poppies growIn Flanders fields.

Volný český překlad

Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,tam mezi kříži, řada za řadou.Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,je možná slyšet zpívat skřivánky,zde dole kanóny jen svoji píseň řvou.My už však nevstanem a je to možná zdání,že včera ještě žili jsme a byli milováni.Teď jenom tiše ležímena polích flanderských.Náš boj však zase jiní převezmou.Do vašich rukou dáme my teď svouhořící pochodeň a vy ji neste dál.Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostouna polích flanderských.

POUTNÍ CESTA KE DNI VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

CESTA PODĚKOVÁNÍ, ÚCTY A POKORY

PŘIPRAVUJEME 11.11.2019

Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra z.s. ve Vlkoši navazuje letos na loňskou unikátní akci k výročí válečných veteránů 11. listopadu CESTA PODĚKOVANÍ, ÚCTY A POKORY, což je opět poutní cesta, jejíž hlavním cílem v loňském roce bylo umístění Vzpomínkové lavičky válečných veteránů na hřbitově Brookwood v Londýně, kde je památník a hroby padlých Čechoslováků v 2. světové válce. Vzhledem k letošnímu 100. výročí založení naší republiky a také kvůli té nešťastné události v misi v Afghánistánu letos v srpnu, kdy došlo k zabití tří našich vojáků, padlo rozhodnutí, uskutečnit cestu po České republice, navštívit všechny dostupné hroby našich novodobých válečných veteránů a cestu gradovat umístěním Lavičky válečných veteránů v táborské posádce 42. Mechanizovaného praporu Svatováclavského. Než ale vůbec došlo k uskutečnění cesty, okolnosti zajistily, že cesta bude nejenom předáním lavičky končit, ale také předáním druhé lavičky zrovna začne. Jak to říkaly naše babičky? Člověk míní, Pán Bůh mění. A u vojáků sloužících v misích to platí dvojnásob. V době příprav letošní cesty došlo v Afghánistánu ještě k další nenadálé události a voják AČR - psovod z posádky Chotyně zemřel na následky útoku.

Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra z.s. ve Vlkoši (realizátor největšího živého vlčího máku v ČR 11. 11. 2016) si pro letošní výročí válečných veteránů 11. listopadu 2017 připravilo naprosto výjimečnou akci s názvem CESTA PODĚKOVANÍ, ÚCTY A POKORY, což je poutní cesta, jejíž hlavním cílem je umístění Vzpomínkové lavičky válečných veteránů na hřbitově Brookwood v Londýně, kde je památník a hroby padlých Čechoslováků v 2. světové válce.