MISE ISAF HELI UNIT

AFGHÁNISTÁN ŠARANA (HELI UNIT ISAF)

Motto: "České vrtulníky zvyšují přepravní kapacity spojenců v alianční operaci"

Mise ISAF HELI UNIT Paktika

Cílem operace ISAF (International Security Assistance Force) pod vedením NATO je pomoci afghánské vládě při zajišťování bezpečnosti a stability tak, aby byl Afghánistán suverénní a samostatný stát pevně kontrolující své vlastní území.

Mandát ISAF je vymezen rezolucí Rady bezpečnosti (RB) OSN č. 1386 z roku 2001, která síly ISAF zmocnila pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti. Rozšíření působení sil ISAF na celém území Afghánistánu schválila RB OSN rezolucí č. 1510 v roce 2003. Kontingent AČR ISAF – HELI UNIT je vysílán na základě usnesení vlády ČR č. 100 ze dne 19. ledna 2009, usnesení Poslanecké sněmovny ČR č. 985 ze dne 4. února 2009 a usnesení Senátu ČR č. 99 ze dne 28. ledna 2009. Současná situace v Afghánistánu je kvalifikována jako nemezinárodní ozbrojený konflikt ve smyslu čl. 3 Ženevských úmluv.

Vrtulníková jednotka AČR HELI UNIT byla vyslána k posílení úsilí ISAF, konkrétně posílení přepravních kapacit na teritoriu Regionálního velitelství východ (RC E), k podpoře nasazených jednotek rychlé reakce a poskytování služeb spojených s evakuací zraněných a nemocných vojáků NATO a afghánských bezpečnostních sborů.

Složení 3. vrtulníkové jednotky Úkolového uskupení AČR v operaci ISAF

Velitelem 3. vrtulníkové jednotky AČR - ISAF je major Ing. Robert Papš.

3. jednotku AČR tvoří 97 osob, převážně příslušníků 23. základny vrtulníkového letectva z Přerova (77 osob) a příslušníků dalších útvarů AČR (20 osob).

Z celkového počtu je 20 příslušníků létajícího personálu. Další členové jednotky zajišťují nutné činnosti spojené s leteckým provozem, jako je operační plánování a přímá podpora při plnění letového úkolu, příprava vrtulníků k letu a zabezpečení jejich oprav, logistické zabezpečení a další zabezpečení života vrtulníkové jednotky.

Věkový průměr 3. vrtulníkové jednotky je 35 let.

Prostor rozmístění jednotky AČR HELI UNIT ISAF

Letecká technika, termín plnění operačního úkolu, umístění jednotky

Jednotka je vyzbrojena třemi kusy modernizovaných vrtulníků Mi-171Š.

3. vrtulníková jednotka zahájila plnění operačního úkolu dne 1. srpna 2010. Plní úkoly převážně ve prospěch velitele regionálního velitelství RC E jako součást vrtulníkového úkolového uskupení americké armády Task Force Falcon (TF FALCON). Ukončení operačního úkolu 3. vrtulníkové jednotky se předpokládá k 31.10.2010.

Vlastní označení jednotky je Task Force Hippo (TF HIPPO).

Jednotka je umístěna na předsunuté operační základně (FOB) Sharana v provincii Paktika.

Příprava jednotky

Nejdůležitější část – příprava létajícího personálu byla zahájena na začátku druhé poloviny roku 2008 a byla zaměřena na zvládnutí létání ve vysokohorském a pouštním prostředí ve dne i v noci za použití přístrojů nočního vidění (NVG).

Hlavními částmi této přípravy byla účast na cvičeních Mountain Flight, Desert Flight a AZOR. Cvičení Mountain Flight, které proběhly ve Francii, konkrétně v září 2008 v Pyrenejích, v březnu 2009 v Alpách, v říjnu 2009 v Pyrenejích a v květnu 2010 cvičení AZOR ve Španělsku byly zaměřeny na létání ve vysokohorském prostředí.

Cvičení Desert Flight, které proběhlo v Izraeli na letecké základně izraelského vojenského letectva Ovda v prosinci 2008 bylo zaměřeno na létání v pouštním prostředí.

Důležitou součástí byl i výcvik v taktickém létání a ostré střelby z palubních kulometů PKM palubními střelci. Tato část přípravy byla prováděna průběžně ve vojenských výcvikových prostorech (VVP) Libavá, Doupov a Boletice v ČR.

Pozemní příprava létajícího personálu probíhala také ve VVP a byla zaměřena na zvládnutí přežití při nouzovém přistání vrtulníku v neznámém a nepřátelském terénu. Podstatnou součástí přípravy byl i taktický výcvik v součinnosti posádek s důrazem na manipulaci a použití útočné pušky Sa-58 a pistole Glock 17.

Dalším důležitým prvkem přípravy bylo zvládnutí letových postupů standardizovaných pro létání v rámci operace ISAF. Příprava pozemních specialistů byla zaměřena na zvládnutí plánování letového úsilí z nového mobilního operačního střediska jednotky (DSQOC – Deployable Squadron Operation Centre).

Letecká logistika prošla také speciální přípravou, konkrétně výcviku v provádění údržby a oprav vrtulníků v polních podmínkách v novém mobilním opravárenském pracovišti.

Další informace

Jedná se o první nasazení českého vrtulníkového letectva v operaci ISAF na území Afghánistánu. Nasazení této jednotky je vysoce ceněno nejvyšším spojeneckým velením operace ISAF.

Jednotka navazuje na působení 1. kontingentu, který na území Afghánistánu plnil úkoly od prosince 2009 pod velením plukovníka Petra Schwarze a 2. jednotky, která pod vedením podplukovníka Milana Koutného plnila úkoly od dubna 2010 .

Hlavní úkoly jednotky

přeprava osob a nákladů ve prospěch koaličních jednotek v prostoru RC E ve dne i v noci

přeprava zraněných na palubě vrtulníku (CASEVAC)

vizuální průzkum

ZDROJ: WEB AČR