MISE AIR POLICING 2016, ISLAND

AIR POLICING 2016 - ISLAND

Česká republika už potřetí vysílá čtyři letouny (pátý jako záložní) JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav k ochraně vzdušného prostoru nad územím a teritoriálními vodami Islandu.

Úkolové uskupení ASICIPPN III, 2016, Island

Celý název mise: Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland's Peacetime Preparedness

Mandát: Vláda schválila nasazení do 75 vojáků a přímé zapojení čtyř letounů JAS-39C Gripen k ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO, který nemá vlastní ozbrojené síly.

Termín: září – listopad 2016

Mise ukončena 1. listopadu 2016

Místo působení: letecká základna Keflavík

podplukovník Ing. Jaroslav Tomaňa

Velitel Úkolového uskupení ASICIPPN 2016:

podplukovník Ing. Jaroslav Tomaňa

(velitel 211. taktické letky 21. základny taktického letectva Čáslav)

Slovo velitele

Letouny jsou začleněné do Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany – NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). České gripeny na Islandu jsou v přímé podřízenosti vedoucího hotovostní směny mnohonárodního operačního střediska vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre, Uedem, Německo).

Letouny jsou na Islandu vyzbrojené, stejně jako v hotovostním systému v České republice, řízenými leteckými střelami a kanonem.

Převážnou většinu personálu tvoří příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav. Doplňují odborníci z 26. pluku velení a řízení a Agentury zdravotnictví.

Historie: Letecký a pozemní personál 21. zTL Čáslav zajišťoval ochranu vzdušného prostoru pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska formou Air Policing ve čtyřměsíčních misích v letech 2009 a 2012, v roce 2014 a 2015 chránili vzdušný prostor Islandské republiky.

ZDROJ: WEB AČR