MISE ALTHEA

Operace Evropské unie Bosna a Hercegovina

Evropská unie převzala odpovědnost za mírovou mnohonárodní operaci na území Bosny a Hercegoviny (BaH) od sil NATO dne 2. prosince 2004.

Cílem operace Althea je zachovat bezpečí a mír, ale mise má také přispět k většímu pokroku Bosny a Hercegoviny na cestě evropské integrace a k potírání korupce a organizovaného zločinu.

Bosna a Hercegovina

AČR ukončila účast v operaci ALTHEA ke dni 26. června 2008

Průběh účasti vojáků AČR

V důsledku pokračující redukce mírových sil Evropské unie ukončily v sobotu 30. června 2007 hlavní síly kontingentu AČR působení v mírových silách EUFOR na území Bosny a Hercegoviny.

V současné době je Armáda České republiky v mírových silách EUFOR zastoupena čtyřmi vojáky v řídících a odborných funkcích na hlavním velitelství sil EUFOR v Sarajevu.

Od roku 1996 do konce června 2007 se v operacích NATO (síly IFOR, SFOR I a SFOR II) a Evropské unie (EUFOR) na území Bosny a Hercegoviny vystřídalo 6750 příslušníků Armády České republiky.

Česká republika se do operace ALTHEA zapojila od jejího počátku. Kontingent AČR byl po celou dobu svého nasazení součástí sil mnohonárodního úkolového uskupení Sever pod velením Rakouska a odpovídal za ochranu a ostrahu základny jeho velitelství v Tuzle. V operaci ALTHEA se do konce června 2007 celkem vystřídalo na 400 příslušníků AČR.

V roce 2005 AČR ve prospěch velitelství mnohonárodního úkolového uskupení Sever poskytovala vrtulníkovou jednotku se dvěma transportními vrtulníky Mi-17. Vrtulníková jednotka plnila úkoly spojené s leteckým průzkumem a leteckou přepravou osob a materiálu. Příslušníci vrtulníkové jednotky AČR ze základny vrtulníkového letectva v Přerově za dobu svého působení v operaci nalétali na 920 operačních letových hodin, v jejichž průběhu přepravili 4563 osob a více než 71 tun materiálu.

ZDROJ: WEB AČR