MISE ISAF MAT WARDAK

WARDAK (1. MAT ISAF)

1. jednotka vojenského poradního týmu (MAT – Military Advisory Team) Úkolového uskupení AČR ISAF působila v afghánské provincii Wardak šest měsíců – od dubna do října 2013.

Hlavním úkolem 1. jednotky MAT-W bylo provádět poradní a asistenční (podpůrnou) činnost kandaku (prapor ANA) na úrovni štábu, podílet se na organizaci jeho součinnosti s koaličními jednotkami a v případě potřeby podpořit kandak v oblasti operačního plánování a bojového použití jeho jednotek. Úsilí vojáci směřovali k rozvoji bojových možností, samostatnosti, schopnosti dovedně a profesionálně prováděli operace bez podpory koaličních sil.

1. jednotka MAT-W čítala celkově 59 vojáků. Jádro jednotky tvořili příslušníci 71. mechanizovaného praporu, Hranice, kteří byli doplněni z dalších pěti útvarů AČR.

Velitel 1. MAT-W:

podplukovník Ing. Jan Zezula, Ph.D.

Další informace o 1. MAT-W:

Celkový počet příslušníků jednotky: 59

(17 důstojníků, 13 praporčíků, 29 poddůstojníků)

Složení jednotky:

71. mechanizovaný prapor Hranice (49)

41. mechanizovaný prapor Žatec (1)

43. výsadkový mechanizovaný prapor Chrudim (3)

532. prapor EB, Opava (1)

22. základna letectva, Sedlec (4)

Nemocniční základna, Hradec Králové (1)

Věkový průměr příslušníků jednotky byl 33 let.

Příslušníci 1. jednotky MAT Wardak opustili prostor svého půlročního působení. Českou část předsunuté základny Solthan Kheyl, tedy Czech Vyroubal Camp, v distriktu Sayedabad v provincii Wardak předali americké armádě a přesunuli se na mezinárodní letiště v Kábulu. Poslední část jednotky se do České republiky vrátila v sobotu 5. října 2013.

ZDROJ: WEB AČR